środa, 29 listopada 2017

Animacja filmowa



Źródło filmu: www.youtube.com

Przed nami następny materiał - animacja poklatkowa. Zobaczcie sami. Od dzisiaj sami możecie tworzyć krótkie filmiki. Zachęcamy!!!

Animacja poklatkowa

Film animowany jest to film realizowany techniką poklatkową. Polega to na wykonywaniu zdjęć rysunkowi, sylwetce, lub nawet kukiełkom, a następnie wyświetla się je w sposób ciągły, co daje efekt ruchu. Ten proces ożywienia nieruchomego obiektu to właśnie animacja.

HISTORIA POWSTANIA ANIMACJI: 
Animacja poklatkowa (ang. Stop motion) jest jednym z najstarszych trików filmowych. W roku 1892 r. Emile Reynaud przeprowadził w Paryskim Theatre Optique pierwszą projekcję animowaną rysunków na ekranie za pomocą - praxinoscope.

Praxinoscope
Źródło grafiki: www.wikipedia.pl

Praxinoscope jest to urządzenie w formie bębna obrotowego, w którym znajduje się taśma filmowa, umożliwia to widzenie ruchomego obrazu. Był jednym z pierwszych przyrządów dla pokazów kinomatograficznych.

PIERWSZY FILM RYSUNKOWY:
Przełom nastąpił w 1906 roku, wtedy powstał pierwszy film rysunkowy na taśmie filmowej. Zabawne grymasy śmiesznych twarzy (Humorous Phases of Funny Faces) zostały stworzone przez Jamesa Stuarta Blacktona i jego firmę Vitagraph. Jego premiera miała miejsce 06 kwietnia 1906 r. Jest to film krótkometrażowy. Rozpoczyna się od ujęcia przedstawiającego rękę, rysującą kredą na tablicy postać mężczyzny. Pojawiają się postacie żeńskie, męskie, a nawet klaun tresujący psa. 

Walt Disney
Źródło grafiki: www.fanpop.com

W latach 30. amerykański reżyser i producent Walt Disney zorganizował w Hollywood wytwórnie produkującą filmy rysunkowe. Obecną wartość Disneya szacuje się na ponad 40 mld dolarów. Disney zyskał sławę dzięki tytułom takim jak "Królewna Śnieżka", "Pinokio", "Król Lew" czy też "Bambi". Oprócz pełnometrażowych filmów kinowych Disney produkował też serie krótkometrażowe z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem, psem Pluto, Goofym itp. Dużą konkurencją dla Disneya okazała się wytwórnia filmowa "Metro - Goldwyn -Mayer" która swoją siedzibę ma w Beverly Hills w stanie Kalifornia. Wytwórnię tę możemy kojarzyć z Tommym i Jerrym. Studio Hanna - Barbera również okazało się być silną konkurencją dla Disneya, twórcy William Hanna i Josep Barbera wyprodukowali mnóstwo znanych seriali animowanych : "Pies Huckleberry", "Miś Yogi", "Scooby Doo","Pixie i Dixie", "Flinstonowie". W roku 1923 r. wytwórnia Warner Bros otworzyła oddział Warner Bros Animation. Do filmów, które tam powstały należą np. "Królik Bugs", "Kaczor Daffy", "Kot Sylwester i Tweety" oraz wiele innych.

EFEKTY SPECJALNE:
Wraz z upływem czasu niedoskonałości które były widoczne w animacji poklatkowej przestano łączyć. Miejsce animacji zastąpiły natomiast efekty specjalne tworzone komputerowo. Na specjalne wyróżnienie zasługuje film "Miasteczko Halloween" jego premiera miała miejsce w 1993 r. Otrzymał on nominację do Oscara w kategorii  "Najlepsze efekty specjalne".

ANIMACJA W POLSCE:
Pierwszy lalkowy film animowany nakręcił Władysław Starewicz w roku 1910 r. Najsłynniejsze polskie studio to Semafor w Łodzi. Powstawały tam filmy w wszelkich technikach animacji: lalkowej, rysunkowej, plastelinowej, wycinankowej i kombinowanej. Te wytwórnie możemy kojarzyć np z "Misiem Uszatkiem". Inne polskie i zasłużone studio to Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, specjalizującej się w produkcji dla dzieci, postały tam znane seriale animowane, np . "Bolek i Lolek", "Reksio".

Źródła tekstu: 
- www.wikipedia,pl
- www.filmweb.pl 
- www.film.org.pl

Angelika, klasa 1 LW 




 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz