Źródło grafiki: www.edukacjafilmowa.pl
Wiecie kim jest Piotr Dumała? Przeczytajcie krótką informację! Uczestniczyliśmy również w spotkaniu w sieci z reżyserem (post wyżej). Interesujące! Naprawdę było warto!
Piotr Dumała
Reżyser urodził się 09 lipca.1956 r. w Warszawie. Jest to polski scenarzysta, pisarz, reżyser, grafik, prozaik, i autor oprawy plastycznej. Dumała ukończył w 1982 roku Warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Przez dwa lata studiował w Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki ASP. Przez wiele lat był związany ze studiem filmowym Se-ma-for w Łodzi i Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych w Polsce twórców filmów animowanych.
Źródło grafiki: culture.pl
Dumała zadebiutował w Se-ma-forze filmem Lykantropia (1981). Kolejnego jego filmy pokazały wspaniałe efekty zastosowanych przez niego technik animacyjnych. Każdy jego kolejny film w Se-ma-forze był wielkim wydarzeniem.
Czarny Kapturek (1983), Latające włosy (1984), Nerwowe życie kosmosu (1986), Wolność nogi (1988), Seria absurdów (1993). Pomysły filmów Dumały krążyły wokół sennych marzeń i wizji. Jego szczytowym osiągnięciem w Se-ma-forze był film Ściany (1987), zaliczany obok Tanga Rybczyńskiego i Fotela Daniela Szczechury do najważniejszych filmów tego studia.
W Studio Miniatur Filmowych zrealizował Łagodną (1985) i Franza Kafkę (1991). W roku 2000 zakończył kilkuletnie prace przy Zbrodni i karze (produkcja Bow & Axe Entertainment Ltd).
Jest także realizatorem czołówki animowanego cyklu filmowego Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, zrealizowanego przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, będącego ekranizacją 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego.
W roku 2009 zrealizował Las – czarno-biały film eksperymentalny (aktorski z elementami animacji), o długości 75 minut.
Autor zbioru opowiadań "Gra w żyletki" (2000), drukowanych wcześniej na łamach miesięcznika "Kino",
komiksu "Zbrodnia i kara" (2006) na podstawie powieści Fiodora
Dostojewskiego, oraz książki-autoportretu "Dumała" (2012). Twórca
rysunków, okładek książek, plakatów i ilustracji do czasopism, plakatów
oraz scenografii do filmów "Przygody wesołego diabła" i "Bliskie
spotkania z wesołym diabłem" w reżyserii Jerzego Łukaszewicza.
Poza tym Dumała jest też autorem teledysku zespołu Maanam do piosenki "Wieje piaskiem od strony wojny" (1995). Oraz bohaterem filmu dokumentalnego Jolanty Dylewskiej "Świat według Piotra D." (2001).
Widzowie większości filmów Piotra Dumały potrafią rozpoznać autora już
po obejrzeniu ich pierwszych kadrów, co nie jest udziałem wielu twórców.
To zasługa zastosowanej przez tego reżysera nowej techniki, animowania
na płytach gipsowych, którą Dumała wymyślił dzięki doświadczeniom
wyniesionym ze studiów na konserwacji rzeźby kamiennej w Akademii Sztuk
Pięknych.
Źródła tekstu:
- www.wikipedia.pl
- www.culture.pl
Angelika, klasa 1 LW
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz