poniedziałek, 30 kwietnia 2018

'Warsztaty - kl. 1 LPW - "Siódma pieczęć"



27.04.2018 r. w klasie 1 LPW odbyły się kolejne warsztaty na temat plakatu. Tematem przewodnim okazał się film "Siódma pieczęć" Bergmana. Zobaczcie efekty pracy naszych kolegów!



















czwartek, 26 kwietnia 2018

Kolejny sukces w Ścieżce Grywalizacyjnej - marzec 2018



Kolejny raz 1. miejsce w Ścieżce Grywalizacyjnej Filmoteki Szkolnej. Akcja!


Przypominamy! Młodzież ZSP Nr 5 w Zamościu kolejny raz uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Filmoteka Szkolna. Akcja! W ramach projektu w bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do Ścieżki Grywalizacyjnej. Każdego miesiąca do organizatorów ogólnopolskiego programu edukacyjnego przesyłamy szczegółowe sprawozdanie z realizacji działań filmowych. Za właściwe wykonanie odpowiednich działań edukacji filmowej (zgodnie z regulaminem) otrzymujemy srebrne odznaki, natomiast za zdobycie trzech odznak srebrnych - jedną złotą.

Od początku roku szkolnego 2017/2018 zdobyliśmy już 27 wirtualnych złotych odznak. Brawo! 

26.04.2018 r. organizatorzy projektu na stronie Filmoteki Szkolnej. Akcja! zamieścili tabelę punktową za miesiąc marzec szkół uczestniczących w Ścieżce Grywalizacyjnej. W marcowym rankingu uplasowaliśmy się ponownie na 1. miejscu. Warto nadmienić, że organizatorzy akcji opisali kolejny raz realizację działań młodych filmowców ZSP Nr 5 w Zamościu na stronie Filmoteki Szkolnej. Akcja!

A.S.


LINK Z OPISEM MARCOWYCH DZIAŁAŃ:


Fotograficzno-plastyczne kocie sukcesy



Sukcesy artystyczne (fotograficzne i plastyczne) naszych uczennic. :) Brawo! Namiastka filmu?! W filmach też jest fotografia i plastyka.


Uczennice: Bednarczuk Zuzanna z klasy 4 TW w kategorii fotograficznejDiana Karpińska z klasy 1 TZ w kategorii plastycznej zostały nagrodzone w  IX Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno - Plastycznym "Kocie sprawy", Zamość 2018. Organizatorami konkursu byli: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu we współpracy z Zamojską Fundacją dla Zwierząt i Środowiska ZEA, Zarządem Osiedla Kilińskiego w Zamościu oraz Radą Rodziców MDK. Rywalizacja była trudna, ponieważ na konkurs wpłynęło 918 prac plastycznych, 239 prac fotograficznych. Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i  otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się  26 kwietnia 2018 roku (tj. czwartek) o godz. 14:00, w Galerii Sztuki Dziecka MDK  „Na Kamiennej” w Zamościu. Uczennice przygotowywały się pod okiem p. Anety Słupczyńskiej.Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych!












Lekcja filmowa - kl. 3 TARM "Schody"



26.04.2018 r. w klasie 3 TARM odbyła się lekcja filmowa - "Schody" 


Lekcja filmowa w klasie 3 TARM - "Schody" 

Dzisiaj, tj. 26.04.2018 uczestniczyliśmy w lekcji filmowej. Film animowany „Schody” widz zauważa losy bohatera, który kształtem przypomina człowieka. Jest ulepiony z materiału przypominającego plastelinę. Film zaczyna się sceną, na której przedstawiony jest na ziemi napis „Schody”. Po kilku sekundach na ekranie pojawia się postać rozglądająca się dookoła. Gdy bohater zauważa strzałkę, rusza w stronę przez nią ukazaną. Kiedy idzie, potyka się o pierwszy schodek i traci równowagę, przed drugim - wyciera nogi, wygląda jakby przygotowywał się do wejścia na niego. Kolejne schody pokonuje z bardzo dużą łatwością, przez co nabiera wprawy, idzie coraz szybciej, stopnie pokonuje bez żadnego strachu. Wychodzi po schodach na górę, aby po chwili zejść. Schody przypominają pewnego rodzaju labirynt, czyli losowe decyzje człowieka. Na początku wszystko było łatwe, ale z biegiem czasu człowiek ma coraz więcej na głowie, coraz więcej musi podjąć decyzji. To wszystko ukazuje człowieczek z filmu, im dalej jest, tym coraz wolniej idzie, widać po nim rezygnację - opuszczenie głowy. Traci siły, ciężko wzdycha, nawet upada na kolana, lecz nie poddaje się. Idzie dalej, aby osiągnąć Cel, czyli dojść do końca. Ostatnie stopnie pokonuje na kolanach, widać jego zmęczenie, każdy kolejny schodek pokonuje coraz wolniej. Wreszcie, gdy udaje mu się wdrapać na szczyt, leży na ostatnim stopniu i po chwili sam się zmienia w schodek, który jest w tym momencie najwyższym. Film „Schody”, choć jest krótki, wywołuje bardzo duże emocje, ponieważ przedstawia schemat życia każdego człowieka. Na początku bohater potyka się jak każdy młody człowiek. Później nabiera pewności i szybkości, co ukazuje dorastanie. Pędzi przez życie, pokonując przeszkody, lecz gdy się starzeje, zwalnia, traci siły i chęci. Ostatnie schody przedstawiają końcowe lata życia człowieka. Ostatkiem sił osiąga cel, wchodzi na szczyt, którym jest śmierć. Zresztą bardzo dobrze jest to ukazane poprzez zamianę bohatera w kolejny stopień. Z tego wszystkiego można wywnioskować, że człowiek podczas swojego życia angażuje dużo sił, aby dojść do celu. Droga, którą człowiek podąża, często jest utartym szlakiem, którego staje się cząstką, gdy go pokona. Można również powiedzieć, że każdy stopień to kolejna przeszkoda dla innych ludzi, czyli każdy człowiek w swoim życiu poprzez decyzje, staje się problemem dla innych.

Wojciech S., klasa 3 TARM



wtorek, 24 kwietnia 2018

Lekcja filmowa - "Szczurołap" - 1 TZ





24.04.2018 r. w klasie 1 TZ odbyła się lekcja filmowa - "Szczurołap" 


Lekcja filmowa w klasie 1  TZ - "Szczurołap" 



Dzisiaj, 24.04.2018 r. w naszej klasie 1 TZ odbyła się lekcja filmowa. Dyskutowaliśmy po projekcji o problemach zawartych w dokumencie.

Film „Szczurołap” w reżyserii  Andrzeja Czarneckiego to film dokumentalny . Widać tam człowieka, który zawodowo zajmuje się tępieniem szczurów. Jest on człowiekiem, który ( jako jedyny w Polsce) wykonuje swoją profesję. Opowiada, że „rozgryzł” on umysł szkodników i bardzo skutecznie je tępi. Jego najważniejszym celem jest wyniszczenie ich wszystkich. Szczurołap mówi o różnych metodach eliminacji szkodników, mówi, że można gryzonie zabić trutką albo dosypać  cementu do jedzenia, ale uważa, że ten sposób jest  zbyt brutalny  i więcej go nie użyje. Bohater podziwia te stworzenia, ponieważ są sprytne i mądre, lecz on jest mądrzejszy i je przechytrzy. W jednej ze scen tytułowy szczurołap idzie przez halę, w której jest pełno mięsa, a po podłodze biegają setki szczurów.  Bohater mówi, że jego praca wymaga spokoju, opanowania. Na początku trzeba się z gryzoniami zaprzyjaźnić,  np. dając im jedzenie.
W filmie jest wiele scen, które negatywnie działają na widza. Już na samym początku przedstawione jest doświadczenie na dwóch szczurach (reżyser pokazuje ich inteligencję). Oglądając ten film można odczuć wyłącznie obrzydzenie, jednak moim zdaniem takie sceny służą opisaniu sposobu walki z gryzoniami. Gdyby nie było w naszym otoczeniu szczurów, podczas oglądania filmu, widz nie zrozumiałby, na czym polega usuwanie szkodników  - szczurów.


Patrycja P., klasa 1 TZ


poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Lekcja filmowa w klasie 1 LPW - "Siódma pieczęć"



Dzisiaj, tj. 23.04.2018 r. w klasie 1 LPW odbyła się lekcja filmowa - "Siódma pieczęć"


Lekcja filmowa w klasie 1 LPW - "Siódma pieczęć"


    Dnia 23.04.2018 r. w klasie 1 LPW odbyła się lekcja filmowa "Siódma pieczęć". Dyskutowaliśmy o najważniejszych problemach i motywach zawartych w filmie. Ingmar Bergman to jeden z tych reżyserów, o których będzie się pamiętać. Poszedł drogą horacjańskiego toposu exegi monumentum i swoimi cudownymi filmami, już za życia, znalazł się w panteonie najwybitniejszych ludzi kinematografii. Jego najsłynniejszy film pochodzi z 1957 r. ,,Siódma pieczęć’’.

Tytuł wywodzi się z Biblii, a konkretnie z Apokalipsy św. Jana. Wedle objawień apostoła, chodzi o Siedem Pieczęci na księdze trzymanej w rękach Chrystusa. Zerwanie każdej z nich ukazuje następujące po sobie ery, które dzielą nas od ponownego przyjścia Jezusa, co jest równoznaczne z Dniem Sądu Ostatecznego. Zniszczenie pieczęci wiąże się z konkretnymi wydarzeniami na świecie i są symbolicznie przedstawione w Biblii. Czas akcji produkcji Bergmana nie jest ściśle określony, ale na pewno rozgrywa się we wczesnym średniowieczu, a przecież wymienione przed chwilą daty są odległe od tej epoki.Rycerz Antonius Block, dręczony zwątpieniem w istnienie Boga, powraca z krucjaty, na której spędził 10 lat i spotyka na swojej drodze Śmierć, mającą zamiar skończyć jego żywot. Przed wypełnieniem powinności Antonius proponuje pojedynek szachowy od wyniku, którego będzie zależeć jego życie. Zarazem ma nadzieję, że jego przeciwnik będzie w stanie odpowiedzieć na męczące go pytania oraz oddalić jego wątpliwości na temat istnienia Boga. Śmierć przyjmuje wyzwanie i w ten sposób rozpoczyna się jeden z najbardziej refleksyjnych obrazów kinowych, z jakimi miałem do czynienia. Partia szachowa to główny temat „Siódmej Pieczęci” i właśnie tutaj ukrywa się główne przesłanie. Cała rozgrywka jest podzielona na trzy części. Na początku nikt nie zyskuje zdecydowanej przewagi, ale Antonius jest przekonany, że wygra ze Śmiercią. Tuż przed drugim starciem Block spędza czas wśród wędrujących aktorów, którzy są dla niego bardzo życzliwi. Wtedy zauważa jak wspaniałe jest życie w towarzystwie takich ludzi. Jest to jedna z kluczowych scen filmu. Zasiadając do szachownicy, jest pełen chęci do życia, zresztą Śmierć zastanawia się, dlaczego emanuje taką energią. I podczas rozgrywki rycerz zyskuje sporą przewagę, jest nawet bardzo bliski wygrania partii. Sprawa zmienia się pod koniec filmu, gdy jeden z bohaterów na widok Śmierci grającej w szachy od razu zabiera swoją rodzinę i opuszcza głównego bohatera.Film godny obejrzenia.                          

Strony, z których korzystałam: filmowo.net


Aleksandra S., klasa 1 LP







Zbiórka na pomnik

http://www.ezamosc.pl/wiadomosci/item/2330-uczniowe-zsp-nr-5-zbieraja-pieniadze-na-pomnik-pilsudskiego

niedziela, 22 kwietnia 2018

Warsztaty filmowe - storyboardy "Szczurołap" w 1 LPW


22.04.2018 r. w klasie 1 LPW odbyły się warsztaty na temat storyboardów. Tematem przewodnim okazał się film "Szczurołap". Zobaczcie efekty pracy naszych kolegów!






Film przygodowy - prezentacja ustna naszego kolegi z klasy 1 LW


Dzisiaj, tj. 22.04.2018 nasz kolega opowiadał o filmie przygodowym. Podał wyznaczniki filmu przygodowego i omówił kilka przykładów filmowych.

czwartek, 19 kwietnia 2018

Akcja "Żonkile"

Udział naszych uczniów w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile"


19 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły (1 LPW, 2 TAW) uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Cel akcji to przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz budowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. Na pamiątkę 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim uczniowie ZSP Nr 5 w Zamościu przyczepiali społeczności szkolnej, mieszkańcom Zamościa i okolic żółte papierowe kwiaty.Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim.W 1940 roku Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolicy. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. rozpoczęła się wielka akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Treblince około 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy pod dowództwem Mordechaja Anielewicza byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność. Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych powstańców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja 1943 r. Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja 1943 r. Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w każdą rocznicę wybuchu powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Papierowe żonkile wykonane przez młodzież nawiązują do tej tradycji. Noszenie ich pokazuje, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność.M.C., A.S.

"Wesela" A. Wajdy - ciąg dalszy

"Wesele" A. Wajdy - ciąg dalszy


Dzisiaj, tj. 19.04.2018 r. w klasie 2 LPW odbyła się kolejna lekcja filmowa z "Weselem" A. Wajdy. Przedmiotem rozważań było porównanie książki i adaptacji filmowej.


"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego a adaptacja Andrzeja Wajdy.

   Dzisiaj w klasie 2 LPW kontynuowaliśmy rozważania na temat adaptacji filmowej "Wesela" A. Wajdy. Na początku filmu Wajdy przedstawiony jest kościół Mariacki w Krakowie, gdzie odbył się ślub państwa młodych. Można również zauważyć dzwon Zygmunta, który pełni w książce symboliczną rolę. Następnie weselnicy w kolorowych, wiejskich strojach jadą furmankami. Mijają w drodze zaborców, nastrój staje się smutny, miny mają posępne, panuje szara kolorystyka. Gdy dojeżdżają do Bronowickiej chaty ukazany jest tzw. cytat malarski "Chochoły" Wyspaińskiego.   Natomiast w dramacie Wyspiańskiego akcja rozpoczyna się od bogatego opisu chaty w Bronowicach. Znajdowały się w niej obrazy Jana Matejki "Racławice" i "Wernyhora". Nad drzwiami weselnymi wisiał ogromny obraz "Matki Bo­skiej Ostrobramskiej" z jej sukienką srebrną i zło­tym otokiem promieni na tle głębokiego szafiru, a nad drzwiami alkierza ogromny obraz "Matki Boskiej Częstochowskiej", w utkanej wzorzystej szacie, w ko­ralach i koronie polskiej Królowej, z Dzieciątkiem, które rączkę ku błogosławieniu wzniosło. Strop drewniany w długie belki proste z wypisanym na nich Słowem Bożym i rokiem pobudowania.   Jeżeli chodzi o koncepcję wizualną, "Wesele" A. Wajdy wyraźnie nawiązuje do słynnych dzieł malarskich, związanych z okresem, w którym Wyspiański tworzył dramat. W filmie odnaleźć można kadry stylizowane na "Trumnę chłopską" Aleksandra Gierymskiego, "Stańczyka" i "Rejtana" Jana Matejki, "Melancholię" Jacka Malczewskiego czy obrazy samego Wyspiańskiego. Reżyser w sposób mistrzowski wykorzystuje różne rodzaje sztuk i harmonijnie łączy je w jedną zwartą strukturę.    W adaptacji dramatu dialogi są skrócone, kolejność zmieniona, wesele jest bardzo głośne i ukazany jest taniec bohaterów, głównie chłopów. W książce nie panuje taki nastrój jak podczas filmu, nie można usłyszeć głośnej muzyki i krzyków bohaterów. Zachowane są rozmowy prowadzone wierszem (polska szopa). Równie dobrze są przedstawione różnice pomiędzy chłopami a inteligencją. Widma w adaptacji nie są tak wyraźnie jak w dramacie, nie wywołują skrajnych emocji, na przykład postać Wernyhory, która w "Weselu" Wyspiańskiego pełni charakterystyczną rolę, w filmie nie zrobiła większego wrażenia na widzu. Wajda wprowadził muzykę Chopina, w tle można usłyszeć hejnał z wierzy Mariackiej w Krakowie. W pierwszym akcie dramatu najdokładniej przedstawiona jest ówczesna sytuacja społeczeństwa polskiego: jej podział, problemy i relację pomiędzy chłopami, a inteligencją, jak było w dramacie. Zabawa weselna jest symbolem chwilowego, pozornego zbratania się dwóch klas społecznych. W akcie trzecim dodano do scenariusza sceny, które nie występują w dramacie Wyspiańskiego. Sceny nadają adaptacji atmosferę uśpienia, mają charakter symboliczny. Mianowicie przedstawione zostały krajobrazy wsi jesienią. Kolejna scena, której nie ma w dramacie, to moment, kiedy bohaterowie przejeżdżają przez granicę rosyjsko-austryjacką. Poprzez dodanie tej sceny reżyser podkreślił sytuację historyczną kraju, kiedy Polska była pozbawiona wolności. Jest to również aluzja do czasów, kiedy film był realizowany. W ekranizacji Wajdy barwy cieszą oko, funkcja obrazowa dominuje. Bohaterowie są ubrani w piękne stylizowane stroje z przewagą bieli i czerwieni. Wygląd u Wajdy jest tak samo dopracowany jak ten z didaskaliów "Wesela" Wyspiańskiego. W pierwowzorze Jasiek zgubił złoty róg powierzony mu przez Gospodarza ukazując swoją próżność i materializm poprzez sięgnięcie po zgubioną czapkę z pawimi piórami. W przeciwieństwie do oryginału u Wajdy Jasiek gubi róg w zamieszaniu spowodowanym gonitwą przez strażników.   W filmie Andrzeja Wajdy równie mocno przedstawiona jest sytuacja Polski, w jakiej się znajduje, zwyczaje i obyczaje chłopów, ludomania, różnice pomiędzy inteligencją a chłopami, pogarda wobec gorszej warstwy społecznej, motyw sielanki, walki narodowowyzwoleńczej, a dokładnie uśpienie jej, taniec somnambuliczny Chochoła, cytaty malarskie. Można zauważyć również wiele różnic, które występują pomiędzy dramatem Stanisława Wyspiańskiego a adaptacją Andrzeja Wajdy, jak na przykład pierwsza scena przy kościele Mariackim w Krakowie, a w książce bogaty opis chaty Bronowickiej. Ukazana jest też inna okoliczność zgubienia złotego rogu przez Jaśka, krajobraz wsi jesienią, przejazd przez granicę rosyjsko-austriacką, postać Wernyhory nie budzi takich emocji jak w dziele Wyspiańskiego. Pomimo tych różnic reżyser stworzył odpowiedni nastrój, skupił się na sprawach politycznych, ukazał wieś na wzór dramatu, stroje chłopów są identyczne jak z didaskaliów utworu, skupił się na sprawie narodu i relacjach między chłopami i inteligencją, które aż wyjaskrawił. 


Angelika B., klasa 2 LP


Źródła:

- http://cojawiem.pl/pl/articles/9407-porownanie-wesela-wyspianskiego-z-weselem-wajdy
- http://culture.pl/pl/dzielo/wesele-1
- http://lekturygimnazjum.pl/wesele/opis-chaty-wesele/




Horror

HORROR


Horror, fantastyka grozy jest to odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Horror ma za zadanie wpłynąć na emocje oglądającego, przestraszyć go, a także działać na jego psychikę. Nierozerwalnie narodziny horroru powiązane są z powstaniem powieści gotyckich. Historia horroru rozpoczyna się w XVIII wieku. Za pioniera uważa się Etiene Robert'a. Jego " Fantasmagoria" z 1798 roku stała się zapowiedzią gatunku zwanego dziś filmem grozy. Duży wpływ miały także :
Paryski teatr " Grand Guignol"
"The Devile's Castle" Georges 'a Melies' a z 1896 roku
"Dr. Jekyll and Mr. Hyde " duetu Robert Louis Stevenson i Thomas Russell Sullivan z 1908 roku.
Wszystkie te filmy, o których mowa były nieme, dlatego dopiero horror z dźwiękiem wprowadził nowy wymiar filmu grozy. Prym wśród producentów tego gatunku wiodła wytwórnia Hollywood Universal Studio. Lata 70. i 80. to prawdziwe apogeum horroru. Dominowały filmy z podgatunku "stalker movie", w których głównymi postaciami są psychopatyczni mordercy. W tym obszarze brylował zwłaszcza Roger Corman i jego " The Little Shop of Horrors", łączący grozę z komedią. W drugiej połowie lat 90 wzrosło znaczenie kina japońskiego - horrory takie jak " The Ring : Krąg" 1998, "Klątwa Ju-on" 2002, "Dark Water" 2002. Uzyskały wysoką sprzedaż na całym świecie. Współcześnie " Sierociniec" to idealny reprezentant nowej fali horrorów z Europy, które mają swój wpływ także na amerykańskie "straszaki". W tym horrorze atmosfera niepokoju, smutku i napięcia towarzyszy widzowi niemalże przez cały czas trwania filmu, a to nie lada osiągnięcie.

Klaudia F. klasa 1 LP

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

W świecie horrorów i thrillerów - prezentacje naszych kolegów z klasy 1 LPW

Dzisiaj nasi koledzy z klasy 1 LPW omówili swoje zainteresowania na temat filmów z gatunków: horror i thriller. 


W świecie horrorów i thrillerów


Klaudia zaprezentowała historię horroru. Jagoda i Marek opowiadali o swoich ulubionych filmach, m. in. "Lustro", "Egzorcysta", Emily Rose". Marek wskazywał także na cechy obu gatunków. Uff, było strasznie!!!