czwartek, 24 maja 2018

Lekcja z filmem w klasie 3 TARM - "Płonąca żyrafa"

24.05.2018 r. w klasie 3 TARM odbyła się lekcja filmowa - "Płonąca żyrafa"


Lekcja filmowa w klasie 3 TARM - "Płonąca żyrafa"

Dnia 24.05.2018 r. w naszej klasie - 3TARM odbyła się lekcja filmowa. Omawialiśmy obraz Salvadora Dalego pt. "Płonąca żyrafa''. Potem obejrzeliśmy krótki film dokumentalny na temat obrazu. Projekcja dotyczyła surrealistycznej twórczości malarza, który od wielu wieków zachwyca swoimi niecodziennymi koncepcjami obrazów. W niepokojących obrazach chciał zgłębić najciemniejsze obszary podświadomości człowieka.
Namalowana w roku 1936 ''Płonąca żyrafa'' ma niewielkie rozmiary. Artysta na pierwszym planie umieścił tajemniczą, wręcz karykaturalną postać kobiety. Jej zdeformowane i nieregularne ciało jest chwiejne, a podtrzymują ją umieszczone w plecach rusztowania. Uwagę przykuwają puste szuflady ulokowane w lewej nodze. Za postacią po prawej stronie ukazana została podobna sylwetka. W ręce trzyma czerwoną chustę, co może symbolizować znak zwycięstwa. W tle dzieła została umieszczona tytułowa żyrafa. Jej ciało pochłaniają płomienie, mimo to żyrafa wydaje się być spokojna, nie reaguje na ogień. Obraz został namalowany w chłodnych barwach, co podkreśla tajemniczy, a wręcz mroczny nastrój obrazu, na którym przedstawiona została deformacja rzeczywistości. Maczugi wyrastające z pleców kobiety wydają się być nierealne. Szuflady umieszczone w ciele wychudzonej kobiety stanowią nawiązanie do psychoanalizy Zygmunta Freuda. Ich symbolikę odczytać można jako odwołanie do nieświadomości i tajemnic ludzkiego umysłu - każda z szuflad skrywa sekrety i zagadki. Postaci zaś mogą symbolizować destrukcję i rozkład, natomiast ''Płonąca żyrafa'' przedstawia wizję koszmaru sennego, fantazji. Dopełnieniem obrazu jest odseparowanie poszczególnych postaci, pojawiają się ona w jednej kompozycji, lecz nie dostrzegają się wzajemnie. Tło obrazu – pustynia nawiązuje do rodzinnych stron Dalego. Obraz Hiszpanii często pojawia się w dziełach artysty. Postać na pierwszym planie przybiera kształt harfy. Taki motyw instrumentu pojawia się także w innych dziełach artysty.
   Moim zdaniem autor przedstawia nierealny świat pełen chaosu, w którym zniewolone postaci pogrążone są w swojej nieświadomości. Zarówno ''Płonąca żyrafa'' jak i inne obrazy Dalego tkwią w przerażającej ciszy. Salvador Dali poprzez swoje dzieła udowodnił, iż jest doskonałym surrealistą.
Gabriela G., klasa 3 TA






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz