czwartek, 14 czerwca 2018

Andrzej Wajda

                               Znalezione obrazy dla zapytania andrzej wajda
                                                                                       (Źródło:Culture.pl)

           ANDRZEJ WITOLD WAJDA 

Polski reżyser filmowy, teatralny, w młodości aktywny jako malarz. Urodził się 06.Marca.1926 r w Suwałkach, zmarł 09 października 2016 r w Warszawie. Współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej. 
W latach 1946-52 studiował malarstwo na ASP  w Krakowie, następnie reżyserię w Łodzi. 
Swoje pierwsze kroki stawiał u boku Aleksandra Forda przy realizacji filmu "Piątka z ulicy Barskiej". Twórczość Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu. Jest on reżyserem bardzo wszechstronnym, na swoim koncie ma filmy psychologiczne, historyczne, polityczne oraz adaptacje literatury pięknej. 
Zajmuje się również reżyserią teatralną. Jest związany z Krakowskim Teatrem Stary, oraz Warszawskim Teatrem Powszechnym. 
Wajda otrzymał wiele prestiżowych naród, 16. Października w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę, w Alei Gwiazd. W 2000 roku, jako pierwszy filmowiec w historii Polski otrzymał Oscara. 

Jedynymi z wielu filmów Wajdy są : 
  1.  Katyń - Swoiste zamknięcie rozdziału twórczości filmowej Wajdy, w którym dokumentował tragiczne doświadczenia Polaków wynikające z politycznych i historycznych uwarunkowań rządzących w różnym czasie losem naszego kraju (źródło:www.filmweb.pl)
  2. Ziemia ObiecanaTrzej przyjaciele, Karol, Maks i Moryc, zakładają fabrykę w Łodzi, chcąc jak najszybciej dorobić się fortuny.(źródło:www.filmweb.pl)
  3. Człowiek z Marmuru - Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje "ważnego" redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne "śledztwo", mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta...(źródło:www.filmweb.pl)
  4. Popiół i diament - Młody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie do niej uświadamia mu jeszcze bardziej bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny. Wierność złożonej przysiędze, a tym samym obowiązek podporządkowania się rozkazowi, przeważa szalę.(źródło:www.filmweb.pl)
  5. Wesele - Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, "poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, "zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.(źródło:www.filmweb.pl)
Znalezione obrazy dla zapytania andrzej wajda
(Źródło: http://www.newsweek.pl)


Angelika S., klasa 1 LW




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz