sobota, 9 czerwca 2018

Krzysztof Kieślowski

                           Podobny obraz
                                                                                                (Źródło:https://www.polskieradio.pl)

               KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI 

Znany polski reżyser i scenarzysta. Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie, zmarł 13 marca 1996. Swym talentem na stałe zapisał się w dziejach kinematografii. 
Syn urzędniczki i inżyniera budownictwa. Kieślowski uczęszczał do szkoły pożarnictwa we Wrocławiu, nieco później był uczniem liceum technik teatralnych. Po szkole przez rok pracował jako garderobiany w teatrze, w 1964 roku dostał się za trzecim razem Wydział Reżyserii w PWSTiF w Łodzi. 
Zadebiutował w telewizji filmem dokumentalnym "Zdjęcie" (1969), w miarę upływu czasu zaangażował się w realizację filmów fabularnych. Sporadycznie udzielał się też w teatrze. 
Jego nazwisko zaczęto kojarzyć z "kinem moralnego niepokoju".
 Największą sławę przyniósł Kieślowskiemu tryptyk "Trzy kolory", za który otrzymał wiele prestiżowych nagród.


"To nazwisko zna dzisiaj cała kulturalna Europa (...). Jego filmy nagradzane są na największych festiwalach - od Cannes po Wenecję, Berlin, Chicago (...) od Strasbourga po Nowy Jork, Hongkong, Jerozolimę" - pisał Stanisław Zawiśliński 

Na lekcjach filmowych kilkukrotnie spotkaliśmy się z filmami Kieślowskiego. Przykładem może być "Siedem kobiet w różnym wieku", lub też "Gadające głowy"

Jako równie udane filmy Kieślowskiego należy wymienić :
  1. "Pierwsza miłość" - Dokumentalny film telewizyjny. Kamera śledzi młodą parę, Romka i Jadzie, podczas ciąży, zawarcia małżeństwa i porodu. Pierwsza, naiwna i lekkomyślna miłość obydwojga bohaterów wystawiana jest na coraz cięższe próby, co skrupulatnie rejestruje kamera.(źródło:www.filmweb.pl)
  2.  "Trzy kolory"- trylogia filmowa. Przy wszystkich jej częściach pracowali także scenarzysta Krzysztof Piesiewicz oraz kompozytor Zbigniew Preisner.
    Tytuły poszczególnych filmów wchodzących w skład cyklu nawiązują do kolorów francuskiej flagi. Historie w nich opowiedziane opierają się na haśle Wolność, równość, braterstwo (fr. Liberté-Égalité-Fraternité), pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej. W każdym filmie opowiedziane są niezależne od siebie historie, w każdym występują inni aktorzy, ale główni bohaterowie poszczególnych "kolorów" spotykają się ze sobą w finałowej scenie Czerwonego.
    W skład trylogii wchodzą:
    • Trzy kolory. Niebieski (Trois couleurs: Bleu, 1993)
    • Trzy kolory. Biały (Trois couleurs: Blanc, 1993)
    • Trzy kolory. Czerwony (Trois couleurs: Rouge, 1994)
    Francuski jest językiem dominującym w Niebieskim i Czerwonym, a język polski w Białym.
    Akcja Niebieskiego rozgrywa się w Paryżu, Białego w Paryżu i Warszawie, a Czerwonego w Genewie.(źródło:www.wikipedia.pl)
  3. "Bez końca" Doświadczony adwokat przejmuje sprawę sądową po swoim byłym aplikancie i za wszelką cenę próbuje doprowadzić ją do końca.(źródło:www.filmweb.pl)
                                        Podobny obraz
                                                     (Popiersie Krzysztofa Kieślowskiego w Kielcach. Źródło :  www.pl.wikipedia.org)

Angelika S, klas 1 LPW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz