sobota, 11 listopada 2017

Recenzja filmu "Habit i zbroja"

Podobny obraz
(Źródło grafiki: www.filmweb.pl)

„Habit i zbroja”
reżyseria Paweł Pitera

Gatunek: historyczny, dokumentalny
Data premiery: 01 września 2017
Czas trwania: 90 minut
Reżyseria: Paweł Pitera
Scenariusz: Jan Wróbel, Paweł Pitera
Wytwórnia: Arkana Studio

„Habit i zbroja” to film, w którym dzieje państwa zakonu krzyżackiego oraz Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego reżyser przedstawia jak wielką grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne i ścierają emocje aktorów historii. Scenariusz filmu obejmuje 400 lat, od XII do XVI wieku.
Reżyser pokazuje powstanie zakonu krzyżackiego w Palestynie, a następnie kolonizację ziem pruskich nad Morzem Bałtyckim i budowę Państwa Zakonnego oraz okres jego rozkwitu. Dalej rysuje się wielka wojna z zakonem krzyżackim (1409–1411), w tym bitwę pod Grunwaldem w 1410 r. i pokój toruński w 1466 r. kończący wojnę trzynastoletnią (1454–1466). Film kończy hołd pruski w kwietniu 1525 r.
Według mnie „Habit i zbroja” to powieść, która pokazuje nam dzieje zakonu krzyżackiego na przestrzeni aż czterech wieków.  Akcja filmu rozpoczyna się w XII w. w Palestynie, następnie widać wędrówkę ludu na ziemie pruskie, a potem widz jest świadkiem budowy nowego państwa. Obserwuje ważne historyczne wydarzenia Konflikt z Rzeczpospolitą w XV wieku, bitwę pod Grunwaldem (1410 r.), oraz Pokój Toruński (1466 r).
Dostałam dużą dawkę informacji. W filmie jest mnóstwo zdjęć, które powstawały w każdym ważnym historycznym miejscu – Malbork, Toruń czy nawet pola Grunwaldu. Podczas oglądania zagłębiałam się w tradycję, kulturę, religię, politykę zakonu krzyżackiego. Widać też proste codzienne czynności, takie jak np. spanie, gotowanie, walka. Poznać można architekturę oraz ubiór poszczególnych grup społecznych (mnich, rycerz, tkaczka).
Film na pewno wyróżnia się nietypowym sposobem przedstawienia informacji; na pierwszy rzut oka zwraca uwagę film fabularny, ale reżyser sprytnie przeplata sceny animacyjne.  Trudno doszukać się filmu, który przekazywałby informację w tak dobry sposób jak widać to w filmie Pawła Pitery.
W filmie widać amerykańskiego aktora, który pełni funkcję narratora (Stacy Keach). Scenariusz Jana Wróbla i reżyseria Pawła Pitery spisany mogłaby stanowić niezależny byt i zastąpić podręcznik do historii. Wszystko zawarte w filmie ma kolejność chronologiczną i ułożone jest w logiczny ciąg zdarzeń, dzięki czemu „Habit o zbroja”, poza rozrywką, daje także sporą dawkę wiedzy, która zostaje w głowie na długi czas. 
Nasycona treścią narracja łączy w sobie dwa elementy – informację oraz komentarz.
„Habit i zbroja” z całą pewnością wywarł na mnie duże wrażenie i pozwolił mi postrzegać zakon krzyżacki trochę inaczej niż w książce Henryka Sienkiewicza pt.”Krzyżacy”. Bardzo podoba mi się sposób przekazywania informacji w tym filmie. Zdjęcia oraz muzyka też są naprawdę dobre.
Moim zdaniem jednak komentarzu w filmie jest zdecydowanie za dużo, co sprawia, że „Habit i zbroja” w odbiorze jest nieco cięższy.  Mimo to film jest naprawdę godny polecenia. Na uwagę zasługuje sposób przedstawienia historii średniowiecza.

(Źródło tekstu: www.filmweb.pl)

Angelika, 1 LW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz