poniedziałek, 15 stycznia 2018

Lekcja filmowa - "Granica" - motyw starości


Źródło filmu: www. youtube. com ("Granica" J. Lejtesa)

Dzisiaj, tj. 15.01.2018 r. w  klasie 3 TARM dyskutowaliśmy o filmie "Granica" w reżyserii Józefa Lejtesa z 1938 r.  z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Głównym przedmiotem analizy był motyw śmierci w  tekście literackim i adaptacji filmowej. 


Lekcja filmowa - "Granica" 

Na dzisiejszej lekcji języka polskiego po omówieniu psychologicznego rysu Cecylii Kolichowskiej oglądaliśmy obszerny fragment filmu pt. "Granica" Józefa Lejtesa z 1938 r. Fragment adaptacji dotyczył imienin pani Kolichowskiej. Przyjęcie przypadające na 22 listopada odbyło się w kamienicy, a dokładniej w salonie pani Cecylii. Wdowa oraz znajome właścicielki mieszczańskiego salonu - starsze panie, rozmawiały na temat młodości, służby oraz rozpamiętywały przeszłość. Na zasadzie kontrastu reżyser dwudziestolecia międzywojennego przedstawił młodość Elżbiety Bieckiej. Kamera uchwyciła zgorzkniałość Cecylii (zacieniona twarz) i młodość (oświetlona twarz) Elżuni.


W oparciu o książkę oraz wybraną część filmu omówiliśmy szczegółowo motyw "starości". Przedstawione zagadnienie porównaliśmy w obu kontekstach. Stworzyliśmy tzw. "mapę myśli". Starość jest to przede wszystkim rozpamiętywanie przeszłości, nabyte doświadczenie oraz samotność. Pani Kolichowska wypowiada się o starości źle: "ja też nigdy nie myślałam, że będę stara". Kobieta nie lubi starości, nie spodziewała się jej. Z biegiem czasu stała się rozgoryczona i zrzędliwa. Wdowa nie może pogodzić się ze starością, a każdy kontakt z młodością sprawia jej przykrość. Zofia Nałkowska w powieści i Józef Lejtes w filmie doskonale ukazują starość, która nikogo nie ominie, bez względu na to, czy ktoś jest gotowy na jej przyjście, czy też nie.


Gabriela G., klasa 3 TA




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz