poniedziałek, 22 stycznia 2018

Scenorys - storyboard


Przed Wami informacje o stryboardach! Nasza koleżanka, Angelika, przygotowała ciekawy materiał. Miłej lektury!


Storyboardy



Scenorys (ang. storyboard), scenopis obrazkowy – seria obrazów i szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów, scenografów, operatorów, aktorów i montażystów. Scenorys jest wykonywany przez specjalnego rysownika określanego w branży filmowej i reklamowej jako storyboardzista.


Storyboard przypomina komiks, jest on jednak rysowany tuż przed kręceniem filmu. Ma on na celu pomóc reżyserowi, scenarzystom, a także montażystom. Dzięki niemu ekipa filmowa może szybko, za pomocą kilku prostych obrazków przypomnieć sobie jaka scena ma być następna. 



Rysowaniem zajmuje się rysownik współpracujący ze studiem filmowym, nazywany jest on storyboardzista. Rysunek musi być prosty i jasny. Strzałkami zaznacza się kierunek ruchu kamery, osoby, bądź też przedmiotu. Rysunek zawiera wyłącznie postaci i najważniejsze elementy dekoracji. W celu uzupełnienia umieszcza się obok komentarze. 



Scenorys nie jest konieczny w każdym filmie. Są reżyserzy którzy wolą pracować ze storyboard, są też tacy którzy twierdzą, że ogranicza to fantazję twórczą. Dopełnieniem scenorysu może być animatik (nakręcone na wideo lub w komputerze rysunki ze scenorysu z bardzo uproszczoną animacją postaci wewnątrz kadru i z planowanymi ruchami kamery.)


                                
                                 
                                      Przykładowy scenorys (źródło: https://www.oneupweb.com)

Proces tworzenia storyboardu może być bardzo żmudny i skomplikowany. Forma znana dziś został opracowany w Walt Disney Studio na początku 1930 roku. W biografii ojca, The Story of Walt Disney (Henry Holt, 1956), Diane Disney Miller wyjaśnia, że pierwszy storyboard został stworzony w 1933 na potrzeby filmu Three Little Pigs. Według Christophera Fincha w Art of Walt Disney (Abrams 1974), jeden z animatorów studia Disneya – Webb Smith wpadł na pomysł rysowania kolejnych scen na oddzielnych arkuszach papieru i wieszania ich na tablicy ogłoszeń aby ułatwić współpracownikom zrozumienie fabuły i chronologii, tworząc tym samym pierwszy storyboard. Jednym z pierwszych filmów fabularnych (nie animowanych), do którego został stworzony kompletny storyboard był „Przeminęło z wiatrem”. William Cameron Menzies został zatrudniony przez Davida Selznicka aby rozrysować ten film ujęcie po ujęciu. Wiele wysoko budżetowych, niemych produkcji filmowych również posiadało własne storyboardy, ale większość została zniszczona, bądź zagubiona podczas redukcji archiwów studia w 1970 roku. Storyboarding na stałe zagościł w etapie preprodukcji filmowej na początku 1940, stając się podstawowym narzędziem do przemiany słowa w obraz. Także współcześnie jest wykorzystywany przy bardzo dużej części filmów. Storyboard jest także wykorzystywany podczas projektowania stron internetowych, oraz innych form multimedialnych. ( źródło : www.wikipedia.pl)


Angelika, kl. 1 PLW


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz