poniedziałek, 22 stycznia 2018

Lekcja filmowa - "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego

Źródło: www.yotube.com (zwiastun do filmu "Zmruż oczy" A. Jakimowskiego)

Dzisiaj, tj. 22.01.2018 r. w klasie 1 LPW uczestniczyliśmy w kolejnej lekcji filmowej. Przedmiotem naszych zajęć był film "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego (2003).


Lekcja filmowa w klasie 1 LPW - "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego 


Dzisiaj, tj. 22.01.2018 r. nasza klasa 1LPW uczestniczyła w lekcji filmowej. Przedmiotem zajęć był film pt. "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego.  Szczegółowo dyskutowaliśmy na temat bohaterów (Jaśka i „Małej”, rodziców oraz Eugeniusza - maska wiejskiego głupka. Przypisywaliśmy im wartość alegoryczną. Pokazywaliśmy system wartości bohaterów i ich metamorfozę pod wpływem pejzażu prowincji. Odnieśliśmy się do utrwalonych w kulturze wzorców ojca i matki. Zwróciliśmy uwagę na fabułę filmu oraz jego problematykę. Nazywaliśmy dwie płaszczyzny filmowe – realistyczną i surrealistyczną. Wskazywaliśmy typowe dla rozpoznanych konwencji środki wyrazu oraz nazywaliśmy ich funkcje.
 Rolę głównych bohaterów w filmie odegrali: Zbigniew Zamachowski (Jasiek), Olga Proszyńska („Mała”), Rafał Guźniczak (Sosnowski), Andrzej Chyra  (ojciec) i Małgorzata Foremniak (matka).
 
„Zmruż oczy” Jakimowskiego to niezależna, niskobudżetowa produkcja. Ze względu na oryginalność obrazu można go nazwać kinem autorskim, które pokazuje reżyserską wizję świata. W filmie ukazana jest historia dziewczynki, która nie umie porozumieć się z rodzicami. „Mała” ucieka z domu i zamieszkuje z byłym nauczycielem - stróżem „reliktów techniki rolniczej”, za towarzyszy ma on jedynie miejscowego dziwaka i młodzieńca. Jednak dziewczynka woli azyl w małej wsi niż powrót do domu i jej rodziców. Niestety, spokój przyjaciół burzy pojawienie się rodziców „Małej” i problemy Jaśka z pracą. Mimo prób rodziców, „Mała” nie chce wrócić do domu, a nauczyciel nie poddaje się ich naciskom i pozwala jej zostać.
 Justyna B., klasa 1 LP





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz