czwartek, 15 lutego 2018

Lekcja filmowa - kl. 2 LPW "Chleb" G. Skurskiego



Dzisiaj, tj. 15.02.2018 r. w klasie 2 LPW odbyła się lekcja filmowa. Pracowaliśmy z filmem "Chleb" Grzegorza Skurskiego z 2003 r.


Lekcja filmowa w kl. 2 LPW - "Chleb" Grzegorza Skurskiego


Dnia 15.02.2018 w klasie 2LPW odbyła się lekcja filmowa. Oglądaliśmy oraz omawialiśmy krótkometrażowy film pt: ,,Chleb’’ (2003) w reżyserii Grzegorza Skurskiego - dokumentalisty, autora monodramów i słuchowisk radiowych, felietonisty. Żadna z tych ról nie określa, kim był naprawdę Skurski. Sam siebie nazywał półżartem „najlepszym szoferem wśród reżyserów z racji stażu taksówkarskiego”. W filmie w obrazie czarno-białym, przedstawiony jest towarowy pociąg, który wiezie ludzi do obozu zagłady.  Podróż widzimy z perspektywy osoby patrzącej przez szczelinę między deskami wagonu - pozwala jadącym widzieć lato, pola, łąki, niebo oraz piękne krajobrazy – wszystko jest tak piękne, że nie możemy dopuścić myśli, gdzie tak naprawdę pociąg podąża. W tle słychać płacz dziecka oraz kobiety, modlitwy, dziecko deklamujące wierszyk, kobietę śpiewającą kołysankę, kogoś wyznającego miłość. Osoby będące w pociągu mówią wieloma językami: francuskim, polskim, a przede wszystkim żydowskim, z czego wynika fakt, że jadą do holocaustu. Gdy pociąg staje, jeden z kolejarzy napełnia piec węglem, co jest symbolem krematorium podczas II wojny światowej. Jest to urządzenie, w którym przeprowadza się pośmiertne spalenie zwłok przed pochówkiem. Drugi kolejarz natomiast podchodzi do krat pociągu, z których wystają młode dłonie, podaje dłoniom chleb i odchodzi. Między kratami jest na tyle mało miejsca, że dłonie, które próbują wcisnąć chleb pomiędzy szczeliny, zostają bezradne. W tej scenie przedstawiony jest symbol rywalizacji ludzi o pożywienie. W kolejnych etapach filmu upada kromka chleba (może wyślizgnęła się z rączek małego dziecka?

Chleb, czyli życie, nadzieja, pokarm, przedłużenie życia. Chleb ze zwyczajów i obyczajów jest symbolem życia, gdy upadnie, całujemy go, oddając mu szacunek oraz pokazując jak jest dla nas ważny, można również nim witać parę młodą przed weselem (symbol nowego życia). Wyrzucony chleb symbolizuje nieodwracalne cierpienie oraz śmierć ludzi podróżujących pociągiem i brak nadziei na życie. Ostatnia scena przypomina współczesne czasy, ponieważ ludzie bardzo często wyrzucają jedzenie, czym jest marnotrawstwo. Uważam, że film jest świetnym przykładem tekstu kultury, który można wykorzystać na egzaminie z języka polskiego – symbolika, zwyczaje i obyczaje, holokaust, wywózka do obozów zagłady, modlitwa, podróż, homo viator, II wojna światowa, uniwersalizm, itp. 

Natalia M., klasa 2 LPW





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz