czwartek, 15 marca 2018

Lekcja filmowa w kl. 3 TARM - "Ferdydurke" J. Skolimowskiego


Dzisiaj, tj. 15.03.2018 r. w klasie 3 TARM odbyła się lekcja filmowa z adaptacją "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego (1991). 


Lekcja filmowa w klasie 3 TARM - "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego


Dnia 15.03.2018 r. w naszej klasie (3 TARM) odbyła się lekcja filmowa poświęcona adaptacji ,,Ferdydurke’’ w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Skupiliśmy się na fragmencie dotyczącym powrotu głównego bohatera – Józia do szkoły. Dyskutowaliśmy na temat podobieństw i różnic występujących w książce Witolda Gombrowicza oraz w adaptacji filmowej.

Witold Gombrowicz w ,,Ferdydurke’’ opisał lekcję języka polskiego w sposób groteskowy. Nauczyciel prowadzący lekcję jest lekceważony przez uczniów. Tylko jeden uczeń – Syfon jest przygotowany do zajęć.W adaptacji filmowej każdy z nas zauważył kilka scen, które nie występują w książce. Jedną ze scen jest to, iż w filmie uczniowie zgłaszają swoje zwolnienia z zajęć na lekcji wychowania fizycznego, natomiast w książce scena ta jest ukazana na lekcji języka polskiego, prowadzonej przez nauczyciela Bladaczkę.W książce przedstawiona jest lekcja łaciny. Uczniowie boją się starszego nauczyciela, zaczynającego zajęcia od sprawdzenia zadania domowego, którego nikt nie wykonał. Scena dotycząca tej lekcji nie występuje w filmie.Uczniowie są podzieleni na dwie grupy. W filmie zauważyliśmy to podczas wybierania drużyn na zajęciach sportowych. Przywódcą licznej grupy wulgarnych chłopców jest Miętus (Miętalski). Z kolei przedstawicielem grzecznych chłopiąt jest szkolny prymus Syfon (Pylaszczkiewicz). Walka na miny, zarówno w filmie jak i w książce jest ukazana w ten sam sposób. Superarbitrem był Józio, a przeciwnicy mieli swoich sekundantów. W geście zwycięstwa Syfon unosi rękę. W wyniku porażki Miętus wdaje się w bójkę z przeciwnikiem, ,,uświadamia go przez uszy’’. Mina w tym przypadku jest rodzajem maski, jaką człowiek przybiera, chcąc wywrzeć wrażenie na innych. Określona mina zawsze wywołuje reakcję.Pojedynek na miny staje się metaforą międzyludzkich relacji opierających się na wzajemnym narzucaniu sobie różnych zachowań i postaw. Jest metodą wywierania wpływu na innych, a także  siłą, której się ulega. Film polsko-francusko-brytyjski z 1991 Jerzego Skolimowskiego, zrealizowany na podstawie powieści ,,Ferdydurke’’ (1937) Witolda Gombrowicza różni się od książki, ale z pewnością jest warty naszej uwagi. 

Katarzyna K. klasa 3 TA




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz