wtorek, 16 października 2018

Lekcja filmowa - "Przedwiośnie" w klasie 3 LPW



05.10.2018 r. w klasie 3 LPW odbyła się lekcja filmowa - "Przedwiośnie" . 


Lekcja filmowa w klasie 3 LPW - "Przedwiośnie"


"Granica" – polski film w reżyserii Józefa Lejtesa z 1938 roku, adaptacja powieści Zofii Nałkowskiej - porównanie filmu i powieści.

 04.10.2018 w naszej klasie 3 LPW uczestniczyliśmy w lekcji filmowej dotyczącej "Przedwiośnia".
Film Lejtesa rozpoczyna się od imienin Cecylii Kolichowskiej. W tle rozmów słychać muzykę. Elżbieta Biecka usługuje kobietom, a następnie wychodzi na lekcję języka francuskiego. Oboje rozmawiają o służących, jedna z nich opowiada o Bogutównej, matce Justyny, kiedy była w ciąży.
Książka natomiast rozpoczyna się od przedstawienia finału historii Zenona Ziembiewicza, Elżbiety Bieckiej i Justyny Bogutówny. Kompozycja jest klamrowa, występuje achronologiczność wydarzeń.
W książce ukazana jest sytuacja, gdy Elżbieta Biecka patrzy ze swojego pokoju i dostrzega biedę, warunki życia, w jakich żyją osoby z niższej warstwy społecznej (mają dużo dzieci i szybko umierają). W filmie nie ukazano tej sceny. 
Zarówno w utworze literackim jak i jego adaptacji filmowej bohaterowie są w tej samej sytuacji i ulegają schematom rodzinnym. Zenon Ziembiewicz jest człowiekiem pełnym ambicji i marzeń, pragnie dzięki nauce stać się innym człowiekiem niż jego ojciec - Walerian Ziembiewicz, oraz chce być bardziej wykształcony. Niestety, podjęcie pracy w redakcji "Niwa" nie spełnia oczekiwań bohatera. Zenon musiał pisać to, co mu kazano, nie mógł ukazywać prawdy. Dług zaciągnięty u Czechlikowskiego zmusił go do podjęcia tej pracy oraz słuchania jego poleceń. 
Zenon nie chciał być jak ojciec - nadużywać alkoholu, wchodzić w romanse, chodzić na polowania zamiast zająć się odpowiednio swoją pracą, lecz udzielił mu się jego schemat.
W filmie nie został ukazany związek Zenona Ziembiewicza z Adelą, kobietą chorą na gruźlicę. Nie kochał jej, więc wyjechał. Nie zdążył jednak dojechać do Boleborzy, a Karol Wąbrowski napisał w liście, że Adela zmarła. W całym tym smutku Zenon zbliżył się do Justyny, zaczął z nią częściej rozmawiać, przebywać w jej towarzystwie.
Miał romans z Justyną Bogutówną - chłopką, która usługiwała jego rodzinie w Boleborzy, mimo tego, że zaręczył się z Elżbietą Biecką. W filmie nie ukazano spotkań oraz zbliżeń bohatera z Justyną, lecz zostało to opowiedziane przez Ziembiewicza w rozmowie z Elżbietą. Mężczyzna opowiadał jej o swoim romansie i o tym, jak chłopka zaszła w ciążę. Prosił ją o wybaczenie i zrozumienie, a nawet chcciał pomóc dziewczynie. Podobnie jak w utworze Nałkowskiej, tak i w adaptacji kobiety spotkały się i Elżbieta powiedziała, że "to dziecko musi żyć". Bogutówna jej nie posłuchała, wykorzystała pieniądze od Zenona i usunęła dziecko. Czuła, że mężczyzna pozbywa się w ten sposób problemu i że nikt nie chciał tego dziecka, nawet jego ojciec. Elżbieta zerwała zaręczyny po usłyszeniu prawdy i wyjechała do matki, lecz mimo krzywdy, jaką wyrządził jej narzeczony, wróciła do niego i sama doczekała się dziecka. 
W adaptacji "Granicy" Justyna nie znalazła innej pracy, ani nie pomogli jej w tym Biecka i Zenon tak, jak w książce. Chłopka dostawała pieniądze od swojego dawnego kochanka, bo chciał się jej pozbyć. W filmie również nie ma informacji o tym, że został on prezydentem miasta, nazywany jest przez innych prezesem. Nie ma rozwiniętej perspektywy "zewnętrznej" bohatera. Ludzie traktują Zenona jak człowieka niezwykłego. Nie ma informacji również o śmierci Kochlikowskiej, którą podczas ostatnich dni jej życia opiekowała się Elżbieta. W adaptacji powieści Zofii Nałkowskiej nie poruszono informacji o śmierci córki Jasi Gołąbskiej, a potem jej samej. Justyna przez to całkowicie odizolowała się od otoczenia, często chodziła na cmentarz i popadała w coraz głębszą depresję. W adaptacji jako powód jej apatii i depresjii podaje się niespełnione macierzyństwo, zabicie własnego dziecka oraz samotności w świecie, a także nieodwzajemnioną miłość.
Mimo dobrych chęci, ustawy Zenona nie zostały zaakceptowane, nie udało mu się wybudować domów robotniczych. Fabryka Hettnera ma zostać zamknięta, a robotnicy wyrzuceni na bruk. Powoduje to strajki, cała wina leży po stronie Zenona, mimo tego, że to inni podejmowali za niego decyzje. Robotnicy pragną pieniędzy od Zenona, lecz on się ukrywa. W ekranizacji nie ukazano sceny strzelania do robotników, winą zaś obarczono Zenona. 
Justyna przyszła do Ziembiewicza i oblała go kwasem. Jest niewidomy, dochodzi do niego, że w życiu człowieka istnieje granica, której nie można przekroczyć. Uważa, że jest się takim, jakim uważają go ludzie. Elżbieta pociesza go lecz ucieka od niego a Zenon popełnia samobójstwo. 
W książce Elżbieta po śmierci męża zostawiła swojego syna pod opieką teściowej i uciekła z miasta, natomiast w filmie ostatnią sceną była śmierć bohatera. Nie wiadomo również, czy tak jak w książce Justyna Bogutówna będzie skazana na więzienie lub szpital psychiatryczny, czy ludzie dowiedzieli się prawdy o Zenonie Ziembiewiczu, o jego romansie i usuniętym dziecku.

Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=j3HyKYjUmBE
https://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_(film_1938)


Angelika B., klasa 3 LPW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz