niedziela, 16 czerwca 2019

Dzień Integracji

10.06.2019 odbył sie Dzień Integracji. Były zabawy, konkursy, ćwiczenia, tańce, grill, itp. ZABAWA OKAZAŁA SIĘ PRZEDNIA!!! DZIĘKUJEMY!











Wycieczka do Lwowa - nagroda specjalna



Wycieczka do Lwowa -
nagroda specjalna w I OGÓLNOPOLSKIM KOKNURSIE PLASTYCZNYM „INSPIRACJE TWÓRCZOŚCIĄ BOLESŁAWA LEŚMIANA - ZAMOŚĆ 2019” 

Udało się. Ewa Nizio (tegoroczna abiturientka kl. 4 TZ) wraz ze swoją opiekunką – p. Anetą Słupczyńską dn. 08.06.2019 wyjechały na wycieczkę do Lwowa. Wyjazd to nagroda specjalna dla Ewy i jej opiekunki ufundowana przez p. Andrzeja Kudlickiego - właściciela Biura Turystycznego QUAND – Zamość w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Inspiracje twórczością Bolesława Leśmiana – Zamość 2019” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu przy współpracy z Towarzystwem Leśmianowskim w Zamościu, Biurem Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska, Książnicą Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, Biurem Turystycznym QUAND – Zamość oraz Radą Rodziców MDK Zamość.
Uczestniczki pod opieką pilota – p. Ani i ukraińskiej przewodniczki obejrzały, m. in. Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich), Stare Miasto, kaplicę Boimów, pomnik Adama Mickiewicza, katedrę łacińską, katedrę ormiańską, kościół dominikański, hotel George, masternię czekolady. Opowieści o mieście i jego historii dopełniły śpiew ormiański oraz smakowanie specjałów ukraińskiej kuchni w lokalnej restauracji i kawiarni.DZIĘKUJEMY ZA DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ!!!












poniedziałek, 10 czerwca 2019

Film edukacyjny - Ignacy Krasicki



LINK DO FILMU:

https://www.youtube.com/watch?v=eI-LflU-sIQ

"Znani z Warmii wczoraj i dziś - Ignacy Krasicki"


03.06.2019 w klasie 1 LPW oglądaliśmy krótki film o Ignacym Krasickim. Był on wstępem do dyskusji o poecie oświecenia.

Animacja "Ptaszki w klatce" M. Maciejewskiego


"Ptaszki w klatce" Ignacy Krasicki – interpretacja bajki w korelacji z animacją Macieja Maciejewskiego


03.06.2019 r. w klasie 1 LPW omawialiśmy kolejną animację Macieja Maciejewskiego „Ptaszki w klatce” – współczesną wersję bajki Ignacego Krasickiego.


„Ptaszki w klatce” to bajka epigramatyczna (krótka, bez rozwiniętej fabuły). Regularność budowy podkreślają parzyste rymy żeńskie.
Utwór zawiera krótki dialog między dwoma czyżykami. Oba ptaki znajdują się w klatce, przy czym stary czyżyk trafił do niej niedawno, a młody mieszka w niej od zawsze. Zastosowanie bohaterów zwierzęcych ma tu nieco inny cel niż w większości bajek Krasickiego. Czyżyki nie symbolizują żadnych konkretnych ludzkich przywar. Znaczenie ma jedynie fakt, że jeden z nich jest stary, a drugi - młody oraz to, że oba żyją w niewoli.
Tematem obu tekstów kultury jest wolność (nawiązanie do czasów zaborów). Dla młodego czyżyka nie ma ona większej wartości ze względu na to, że żyje w klatce (symbol pokolenia urodzonego po I zaborze Polski), nie musi martwić się o jedzenie ani obawiać drapieżników. Młody czyżyk dziwi się staremu ptakowi, że ten jest nieszczęśliwy: „Czegóż płaczesz? Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.
Młody ptak nie potrafi zrozumieć starszego – mają różne doświadczenia życiowe. Stary czyżyk odpowiada: „Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę”. Nie istnieją wygody, które rekompensowałyby utratę wolności, ale wiedzą o tym tylko ci, którzy jej zakosztowali. Ptak zrodzony w niewoli nie wie, co utracił, więc za tym nie tęskni.
Wolność to wartość, którą poznaje się przez doświadczenie. Kto jej nie zna, jest niedoskonały. Nie sposób bajki odnieść do sytuacji porozbiorowej Polski (publikacja zbioru miała miejsce po pierwszym rozbiorze). W tym kontekście można bajkę odczytać następująco: kolejne pokolenie Polaków, to zrodzone już w niewoli, nie będzie zdolne do walki o niepodległość.
Film Maciejewskiego to kolejny przykład współczesnego odbioru tekstu oświeceniowego.

Jakub Z. - kl. 1 LP


Animacja "Jagnię i wilcy" M. Maciejewskiego


Adaptacja bajki "Jagnię i wilcy" Ignacego Krasickiego  w reżyserii Macieja Majewskiego.



„Jagnię i wilcy” to film animowany w reżyserii M. Maciejewskiego. 03.06.2019 dyskutowaliśmy (kl. 1 LPW) na temat animacji w korelacji z oryginalnym tekstem I. Krasickiego. 


Film Maciejewskiego to współczesna wersja bajki poety oświeceniowego. Animator przedstawił wilki jadące samochodem i pijące alkohol.Pierwsza wypowiedź – „Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie” – to sentencja stanowiąca morał całego utworu. Jest to prawda obowiązująca w ludzkim społeczeństwie, zobrazowana w kolejnych wypowiedziach na przykładzie zwierzęcych bohaterów.Jagnię symbolizuje w bajce niewinności i słabości. Wilki (zwierzęta drapieżne) oznaczają tu ludzi zachłannych, kierujących się prawem silniejszego.
W następnej scenie zostaje zarysowana sytuacja: dwóch wilków, którzy znaleźli jagnię w pułapce. Los jagnięcia zdaje się przesądzony, ale odbiorca bajki  ma jeszcze przez chwilę nadzieję przez słowa „Już go mieli rozerwać”, na chwilę odwlekają drastyczny koniec zwierzęcia. Nadzieja okazuje się złudna. Po bardzo krótkim dialogu jagnię zapytało: „Jakim prawem?’’ Wilki odpowiedziały: „Smacznyś, słaby i w lesie!”Autorzy obu tekstów pokazują przekonanie, że ludzkie społeczeństwo kieruje się wyższymi prawami, które chroniłyby słabszych i bezbronnych. Mimo praw i zasad, racja i tak pozostaje po stronie silniejszego. Ludzie zachowują się podobnie jak zwierzęta, przestrzegają prawa, kiedy obawiają się kary. Pewni, że nic im nie grozi, jak wilki w ciemnym lesie, nie zważają na reguły, ale dbają o własne sprawy. Wilki są okrutne, jednak wina leży także po stronie jagnięcia, które (zapuszczając się samotnie w las) postąpiło wyjątkowo nierozważnie.Bajka Krasickiego jest satyrą na ludzką głupotę. Pytanie „Jakim prawem?” podkreśla tylko naiwność ofiary, która sama sprowadza na siebie nieszczęście. 

Jakub Z., kl. 1 LPW