czwartek, 18 października 2018

Wykład w Arsenale


Klasa 2 LPW na wykładzie "Emancypantki i Patriotki - wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku" w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu. Wykład był jednym z punktów warsztatów animacji poklatkowej dla sześciu uczennic ZSP Nr 5 w Zamościu.


Wykład w Arsenale


Uczniowie klasy 2 LPW 11.10.2018 r. wraz ze swoją wychowawczynią oraz nauczycielką wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w wykładzie "Emancypantki i Patriotki - wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku".

Uczestnicy spotkania poznali działania niepodległościowe Polek w ujęciu ogólnym i lokalnym oraz obejrzeli wystawę poświęconą polskim kobietom (moda, biżuteria patriotyczna, afisze, ulotki, zdjęcia, itp.).
 Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową: udział w powstaniach narodowych, wspieranie legionistów, prowadzenie działalności konspiracyjno-bojowej, organizowanie tajnej oświaty czy roznoszenie gazet. Lektor przedstawił kilka sylwetek Polek, które aktywnie działały jako dromaderki, czyli kurierki zajmujące się przemytem broni i literatury konspiracyjnej. Działania te prowadziły najczęściej kobiety będące w PPS- organizacji bojowej kierowanej przez Józefa Piłsudskiego. Najsłynniejszą akcją przeprowadzoną przez bojowniczki PPS był zamach na warszawskiego gubernatora Gieorgija Skałona 18 sierpnia 1906 r. W akcji tej brały udział trzy kobiety: Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna i Zofia Owczarek.
 Dnia 28 listopada 1918 r. we Lwowie powstała pierwsza wojskowa - w pełni kobieca formacja - Ochotnicza Legia Kobiet, utworzona z inicjatywy Anny Zagórskiej, której 14-letni syn, działający jako Orlę Lwowskie, zginął w walce. Pierwotnie formacja ta zajmowała się kurierstwem, wartami lub pełnieniem funkcji administracyjnej. Później dopuszczono ją również do walki z bronią w ręku.
Na wzór legii lwowskiej 26 maja 1919 r. powstała analogiczna organizacja w Wilnie, której kierownictwo objęła Wanda Gertz. Wybuch wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., wymusił na dowództwie dopuszczenie kobiet do walki na froncie.
 Nie zabrakło również informacji o innych kobietach: Irenie Sendlerowej, Róży Zamoyskiej i Wandzie Madlerowowej. Irena Sandlerowa była organizatorką pomocy dla Żydów, przedostawała się na teren getta warszawskiego, była sanitariuszką. Aresztowana przez Gestapo 20 października 1943 r. została wywieziona na Pawiak i później odbita przez działaczy Żegoty. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za ratowanie w czasie okupacji Żydów, uhonorowano ją tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Róża Zamoyska - żona Jana Zamoyskiego, nazywana "Aniołem Dobroci'' udzielała pomocy wysiedlanym mieszkańcom Zamojszczyzny i uchodźcom z Wołynia. Działała w wielu organizacjach, m.in. Czerwonego Krzyża. By utrzymać siebie i dzieci, rozpoczęła pracę pielęgniarki w szpitalu. Zginęła w wypadku autobusowym. Wanda Madlerowa za działalność edukacyjno-społeczną została aresztowana przez Gestapo, była więziona w zamku w Lublinie, skąd trafiła do obozu koncentracyjnego. Po uwolnieniu zamieszkała w Sztokholmie i dalej zajmowała się nauczaniem.
 Wykład był bardzo ciekawy – to cenna lekcja literatury i historii. Okazało się, że nie tylko mężczyźni bronili kraj przed okupantami, ale kobiety równie godnie i wytrwale walczyły o drugiego człowieka w czasie II wojny światowej.
 Patrycja J. – klasa 2 LW






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz